گفتگو
۱۳۹۵/۱۲/۲۸- ۱۷ : ۴

نقاشی‌ها، زندگی بچه‌ها را رنگ کرده‌اند
همه‌ساله کودکان و نوجوانان عضو کانون پرورش فکری با شرکت در مسابقات مختلف فرهنگی و هنری در سطوح ملی و بین‌المللی توانایی‌هایشان را می‌سنجند و فرصتی برای دیده‌شدن هنرشان پیدا می‌کنند. اعضای هنرمند کانون، از دورترین روستاها و شهرها تا پایتخت، چنان هنرنمایی می‌کنند و هر ماه، تحسین یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی را برمی‌انگیزند. با چندنفر از افتخارآفرینان مسابقات نقاشی گپی زده‌ایم، درباره‌ی هنر، کانون، موفقیت، و زندگی.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷- ۲۰ : ۳
معاون تولید کانون:
پویایی و فراگیری؛ دو ویژگی شاخص جشنواره پویانمایی
مناف‌ یحیی‌پور، معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نویسنده کودک و نوجوان و سردبیر نشریه دوچرخه نیز شناخته می‌شود. او پیش از این دبیر دومین جشنواره و نمایشگاه ملی اسباب بازی بوده که امسال برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶- ۱۳ : ۲
مدیرعامل کانون:
تلاش می‌کنیم استعدادها را شناسایی و حمایت کنیم
علیرضا حاجیان‌زاده چهارمین سالی است که به عنوان مدیرعامل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور دارد. او همواره به سینما و البته جشنواره پویانمایی علاقه داشته و خبرهای این رویداد را پیگیری کرده است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵- ۱۵ : ۱

هر دوره بـرای ما یک شـروع تازه است
«جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران» امسال دهمین دوره برگزاری خود را تجربه می‌کند. از روزی که این رویداد معتبر سینمای انیمیشن کلید خورده 20 سال می‌گذرد و از همین رو می‌توان این دوره را آغاز ورود به یک فضای جدید دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲- ۱۰ : ۲۹
تحلیل محمدعلی طالبی، کارگردان سینما:
نقش قصه‌گویی در مقابله با ناهنجاری‌ها
محمدعلی طالبی، کارگردان باسابقه‌ی سینمای کودک‌ونوجوان در جریان نوزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی به تشریح کارکرد آموزشی قصه‌گویی پرداخت و عدم توجه به تولید اثر در این زمینه را مشکلی اساسی خواند.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰- ۱۶ : ۵۰
یک کارگردان تئاتر کودک:
قصه‌گویی‌ها را به عموم عرضه کنید
آرش شریف‌زاده، کارگردان تئاتر کودک‌ونوجوان، با تاکید بر اهمیت نقش تربیتی قصه‌گویی به کانون پیشنهاد داد آثار اجراشده در جشنواره‌ها را به‌صورت عمومی عرضه کنند تا از این طریق قصه‌گویی تداوم بیابد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹- ۱۵ : ۲۲
محمدرضا شمس، داستان‌نویس:
قصه‌گویی آموزش مهارت‌های زندگی است
محمدرضا شمس، نویسنده‌ی باسابقه‌ی ادبیات کودک‌ونوجوان، با بیان جنبه‌های اثرگذاری قصه‌گویی در رشد کودکان و نهادینه‌سازی روابط جمعی بر اهمیت احیای این فرهنگ کهن در جامعه تاکید کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸- ۱۵ : ۳۵
اصغر باقرزاده، دبیر کمیته‌ی علمی جشنواره‌ی قصه‌گویی:
پژوهش در جشنواره، بعد از اختتامیه هم ادامه دارد
اصغر باقرزاده، دبیر کمیته‌ی علمی نوزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی است که به تازگی به جمع کانونی‌ها پیوسته؛ او طی گفت‌وگویی ضمن تشریح اولین تجربه‌اش در این رویداد، از وظایف و برنامه‌های بخش علمی جشنواره می‌گوید.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷- ۲۰ : ۴۴
مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون:
در جشنواره‌ی قصه‌گویی رویکرد ترویجی را دنبال می‌کنیم
صدیقه حسن‌زاده، مدیرکل مرکز آفرینش‌های فرهنگی و مسول کمیته‌ی دبیرخانه‌ی نوزدهمین جشنواره‌ی قصه‌گویی، در گفت‌وگویی با نشریه‌ی روزانه‌ی جشنواره، ضمن تشریح شرایط برگزاری این رویداد، به بیان ویژگی‌ها، تفاوت‌ها و مسیر پیش‌روی آن پرداخته است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳- ۱۴ : ۵۰
غلامرضا رمضانی
سینما را یک تفریح سالم بدانید
هروقت نام غلامرضا رمضانی می‌آید چیزی که جلوی چشم‌مان نقش می‌بندد سینمای کودک است.
۱۳۹۵/۸/۱۱- ۱۱ : ۳۵

اگر آقا طالبی دوباره فیلم کودک بسازد!
اکران خصوصی فیلم «پایان رویاها» ساخته‌ی محمدعلی طالبی. این شرح ماجراست اما نه برای همه. گفتم: خودتان چند فیلم دیده‌اید از او؟ اصلاً می‌دانستید کیست؟ سر تکان دادند که نه... از صبح خداخدا کرده بودم خجالتی نباشند، هول نشوند، بلد باشند خوب جواب بدهند. رفتم نشستم روبرویشان و نمی‌دانستند این لبخند پهن برای چیست. توضیح دادنی هم نبود.
۱۳۹۵/۷/۲۸- ۱۴ : ۳۸
مصطفی میرفندرسکی:
کانون در شناسایی و تولید اسباب‌بازی بومی سرمایه‌گذاری کند
مصطفی میرفندرسکی، متولد 1334 است و در دانشگاه تهران طراحی صنعتی خوانده و در دوره‌های مختلف، در پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی حضور داشته است. او عضو هیات مدیره‌ی انجمن اساتید طراحی صنعتی است، و در این گفت‌وگو، از اهمیت توجه به کسب‌وکارهای کوچک خانگی می‌‌گوید و معتقد است در شرایط کنونی اقتصادی کشور بهترین راه حمایت از این بنگاه‌های اقتصادی است.
۱۳۹۵/۷/۳- ۱۵ : ۱۴
محمدعلی طالبی؛
پایان رویاها، آغازی دوباره برای سینمای کودک
محمدعلی طالبی، یک کانونی قدیمی است که فعالیت هنری‌اش را در کتاب‌خانه‌های کانون تهران آغاز کرد، و دو دهه بعد، به عنوان یکی از برترین فیلم‌سازان حوزه‌ی کودک و نوجوان کشور و جهان مطرح شد. در کارنامه‌ی هنری‌اش ساخت آثاری مانند چکمه، تیک‌تاک، کیسه‌ی برنج، شهر موش‌ها 1 و سریال تلویزیونی گل پامچال را ثبت کرده است.
۱۳۹۵/۶/۱۴- ۱۷ : ۴۵

حراست دیده‌بانی برای آرامش
یک‌سال و یک‌ماه از فعالیت «محمدصالح مذنبی» در سمت مدیریت دفتر مرکزی حراست می‌گذرد. او که از روز اول اردیبهشت‌ماه سال 1394 به‌طور رسمی کار خود را در این سمت آغاز کرد، دانش‌آموخته‌ِی رشته‌ی فلسفه‌ی تعلیم و تربیت در مقطع کارشناسی ارشد و دانشجوی مقطع دکتری همین رشته است. او از یک سال پیش‌تر نیز به عنوان مشاور با رضا قمرزاده، مدیر وقت دفتر مرکزی حراست کانون همکاری می‌کرد. حال با گذشت یک‌سال از فعالیتش، با او درباره‌ی چشم‌انداز فعالیت این واحد گفت‌وگویی کرده‌ایم.
۱۳۹۵/۵/۳۱- ۱۰ : ۶
فرهاد حسن‌زاده از آشنایی‌اش با کانون پرورش فکری می‌گوید
هستی برایم کیک تولد آورد!
قرار است بپرسم نوشتن از کجا شروع شد و با خودم فکر می‌کنم شاید جواب این باشد: از کانون!
و این سوال و جواب همان‌طور شکل می‌گیرد که فکر می‌کردم. کودکی و نوجوانی، کانون آبادان و نوشتن موضوعات صحبت ماست.
۱۳۹۵/۵/۱۹- ۱۲ : ۱۴
محمدصالح پورتاک‌دوست، نماینده‌ی شرکت لگو:
فقط کانون می‌تواند بازار اسباب‌بازی را در کشور نجات بدهد
قایم‌مقام مدیرعامل و مدیر آموزشی موسسه‌ی لگو معتقد است ارگان‌های دولتی باید دست‌به‌کار شوند تا اسباب‌بازی و هدف از آن را به مردم بشناسند. محمدصالح پورتاک می‌گوید مردم الان نمی‌دانند اسباب‌بازی مناسب برای کودکشان کدام است و جذب هر چیزی می‌شوند که گران باشد یا نور و صدا بدهند. او در عین حال تاکید می‌کند که آموزش در حین بازی در کشور مغفول مانده و تولیدکنندگان می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این حوزه به رشد کودکان کمک کنند.
۱۳۹۵/۵/۲- ۱۱ : ۴۹
با بهناز ضرابی‌زاده، از عضویت در کانون تا مربی‌گری
کاش تا زنده‌ام «فرهنگی» باشم
بهناز ضرابی‌زاده نویسنده‌ای است که نامش با کتاب «دختر شینا» بیش از پیش مطرح شد و هنرمندی‌اش در به تصویر کشیدن نقش زنان و دختران در جنگ تحمیلی با پرداختن به زندگی قدم‌خیر محمدی‌ کنعان، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر، تحسین بسیاری از مخاطبان و همچنین اصحاب فن را برانگیخت و باعث شد این اثر ظرف مدت کوتاهی به چندین چاپ برسد و هنوز پس از گذشت چند سال از زمان انتشارش محبوب و پرفروش است.
۱۳۹۵/۴/۱۲- ۱۴ : ۵۸
در گفت‌وگو با حسن دادشکر تشریح شد:
همه‌‌چیز درباره‌ی مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون
حسن دادشکر، کارگردان و بازیگر قدیمی تئاتر، سینما و تلویزیون است که چندنسل از بچه‌های امروز و دیروز، چهره و صدایش را در بسیاری از کارها دیده و به خاطر دارند. او از قدیمی‌ترین همکاران کانون است که از مربی‌گری تا مدیریت را تجربه کرده، و هنوز هم با طراحی و اجرای تئاترهای کودکان، با این نهاد همکاری دارد.
۱۳۹۵/۲/۲۸- ۱۱ : ۳۲
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی:
ما ناظر و هماهنگ‌کننده هستیم، نه مجری
شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون بیش از یک دهه است که برای جلوگیری از ورود اسباب‌بازی‌های مغایر با قانون به بازار کنترل و نظارت فرهنگی انجام می‌دهد. محمدحسین فرجو در گفت‌وگویی، توضیح داده که کار شورای نظارت بر اسباب‌بازی، برگرفته از کدام قوانین و در چه زمینه‌هایی است.
۱۳۹۴/۱۲/۱۷- ۱۴ : ۴۳
گفت‌وگو با علیرضا کرمانی، مدیرکل آموزش و پژوهش کانون:
پژوهش باید در خدمت فعالیت‌های مراکز باشد
مدیرکل آموزش و پژوهش کانون، متولد سال 1350 و دانش‌آموخته‌ی رشته کارشناسی پژوهش‌گری علوم اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران و کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران است و هم‌اکنون در مقطع دکتری رشته‌ی جامعه‌شناسی، گرایش بررسی مسایل اجتماعی ایران در دانشگاه تهران تحصیل می‌کند.