گفتگو
۱۳۹۶/۵/۲۶- ۱۷ : ۲۱
تحلیل مدیرعامل کانون از اهداف جشنواره:
تاثیرپذیری فرهنگی کودکان از بازی‌های بومی و سنتی
علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از بازی و اسباب‌بازی به عنوان عناصری یاد کرد که در فرآیند یادگیری و وشکل گیری شخصیت فرهنگی و اجتماعی کودکان تاثیرگذار است.
۱۳۹۶/۵/۲۳- ۱۶ : ۰
پای صحبت‌های کارگردان نمایش «عقل صورتی»:
پرورش «قهرمان درون» در کانون «پرورش فکر»
مهدی فرشیدی سپهر، نویسنده و کارگردان در حوزه‌ی تئاتر کودک و نوجوان ماه گذشته با نمایش «عقل صورتی یا مدادی که فقط مشق نمی‌نوشت» در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان میزبان کودکان دارای سواد خواندن ونوشتن بود تا با آن‌ها از پرورش قهرمان دورن و عزت نفس سخن بگوید. می‌گوید کیفیت سالن، درب خروجی حیاط، دیدن اتاق فرمان از داخل سالن در صحنه و اسم کانون پرورش فکر برای او مهم بوده است، تا این نمایش را در مرکز تئاتر کانون اجرا کند.
۱۳۹۶/۵/۱۶- ۱۳ : ۳
مجید عمیق، پیشکوست کانون پرورش فکری:
مترجمی که علم و داستان را درهم آمیخت
مجید عمیق از مترجمان صاحب‌نام کتاب‌های کودک و نوجوان است و به خصوص بچه‌هایی که به آثار علمی علاقه‌مند باشند با نام و قلمش در ترجمه‌ی این آثار آشنا هستند. او که از دهه‌ی 60 با کانون به عنوان مترجم و کارشناس مسوول شورای ترجمه و علوم و فنون همکاری داشته در گفت‌وگویی کوتاه از دغدغه‌هایش درباره‌ی ترجمه می‌گوید.
۱۳۹۶/۴/۳۱- ۱۰ : ۱۹

تلاش برای گسترش کتاب‌خوانی در روستاهای استان همدان
مهتاب اردلان، مربی کتاب‌خانه‌ی پستی استان همدان برای اعضای کتاب‌خانه‌‌اش فقط یک پستچی ناشناس که کتاب می‌فرستند، نیست؛ او مربی‌ای است که بچه‌هایی با استعدادهای مختلف را از دل روستاها و مناطق محروم کشف می‌کند و برای شکوفایی خلاقیت و استعداد آن‌ها از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند. خودش می‌گوید کمک به این بچه‌ها فقط از طرف من انجام نمی‌شود؛ بلکه از خیرین یا مدیران مدرسه هم کمک می‌گیرم تا هدفی که در نظر دارم به سرانجام برسد.
۱۳۹۶/۴/۱۸- ۱۱ : ۳
کارگردان پرنده و فیل:
تئاتر فراگیر را فراگیر کنید
این روزها سومین نمایش فراگیر کانون به روی صحنه رفته است، «پرنده و فیل» نمایشی آهنگین است از گروه «بچه‌های باران» شهر مشهد. این گروه که از 10 سال ‍پیش فعالیت خود را به همت حمید کیانیان آغاز کرده است، به یاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این روزها در شهر تهران حضور دارد تا در سالنی حرفه‌ای اثر خود را به روی صحنه ببرد.
۱۳۹۶/۴/۳- ۸ : ۴۸
تشریح مدیریت کانون در گفت‌وگو با علیرضا حاجیان‌زاده:
کانون را برای «همه‌ی بچه‌های ایران» می‌خواهیم
بهره‌مندی تمامی کودکان و نوجوانان از محصولات و خدمات فرهنگی‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور چه به شکل حضوری در مراکز فرهنگی‌هنری و چه غیر حضوری از راه سهولت دسترسی به محصولات و خدمات از جمله اهداف مدیریت کلان این مجموعه در دور جدید بودکه از سه سال‌و نیم گذشته با برنامه‌ریزی‌ در بخش‌های مختلف آغاز شد.
۱۳۹۶/۲/۱۸- ۱۴ : ۵۷

دوست دارم مربی کانون باشم
اعضای هنرمند نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که از کلاس‌های مختلف فرهنگی و هنری بهره برده و بعد از مدتی توانسته‌اند با کسب موفقیت در رقابت‌های مختلف، شهر و استان خود را مفتخر کنند.
۱۳۹۵/۱۲/۲۸- ۱۷ : ۴

نقاشی‌ها، زندگی بچه‌ها را رنگ کرده‌اند
همه‌ساله کودکان و نوجوانان عضو کانون پرورش فکری با شرکت در مسابقات مختلف فرهنگی و هنری در سطوح ملی و بین‌المللی توانایی‌هایشان را می‌سنجند و فرصتی برای دیده‌شدن هنرشان پیدا می‌کنند. اعضای هنرمند کانون، از دورترین روستاها و شهرها تا پایتخت، چنان هنرنمایی می‌کنند و هر ماه، تحسین یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی را برمی‌انگیزند. با چندنفر از افتخارآفرینان مسابقات نقاشی گپی زده‌ایم، درباره‌ی هنر، کانون، موفقیت، و زندگی.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷- ۲۰ : ۳
معاون تولید کانون:
پویایی و فراگیری؛ دو ویژگی شاخص جشنواره پویانمایی
مناف‌ یحیی‌پور، معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نویسنده کودک و نوجوان و سردبیر نشریه دوچرخه نیز شناخته می‌شود. او پیش از این دبیر دومین جشنواره و نمایشگاه ملی اسباب بازی بوده که امسال برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶- ۱۳ : ۲
مدیرعامل کانون:
تلاش می‌کنیم استعدادها را شناسایی و حمایت کنیم
علیرضا حاجیان‌زاده چهارمین سالی است که به عنوان مدیرعامل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور دارد. او همواره به سینما و البته جشنواره پویانمایی علاقه داشته و خبرهای این رویداد را پیگیری کرده است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵- ۱۵ : ۱

هر دوره بـرای ما یک شـروع تازه است
«جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران» امسال دهمین دوره برگزاری خود را تجربه می‌کند. از روزی که این رویداد معتبر سینمای انیمیشن کلید خورده 20 سال می‌گذرد و از همین رو می‌توان این دوره را آغاز ورود به یک فضای جدید دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲- ۱۰ : ۲۹
تحلیل محمدعلی طالبی، کارگردان سینما:
نقش قصه‌گویی در مقابله با ناهنجاری‌ها
محمدعلی طالبی، کارگردان باسابقه‌ی سینمای کودک‌ونوجوان در جریان نوزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی به تشریح کارکرد آموزشی قصه‌گویی پرداخت و عدم توجه به تولید اثر در این زمینه را مشکلی اساسی خواند.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰- ۱۶ : ۵۰
یک کارگردان تئاتر کودک:
قصه‌گویی‌ها را به عموم عرضه کنید
آرش شریف‌زاده، کارگردان تئاتر کودک‌ونوجوان، با تاکید بر اهمیت نقش تربیتی قصه‌گویی به کانون پیشنهاد داد آثار اجراشده در جشنواره‌ها را به‌صورت عمومی عرضه کنند تا از این طریق قصه‌گویی تداوم بیابد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹- ۱۵ : ۲۲
محمدرضا شمس، داستان‌نویس:
قصه‌گویی آموزش مهارت‌های زندگی است
محمدرضا شمس، نویسنده‌ی باسابقه‌ی ادبیات کودک‌ونوجوان، با بیان جنبه‌های اثرگذاری قصه‌گویی در رشد کودکان و نهادینه‌سازی روابط جمعی بر اهمیت احیای این فرهنگ کهن در جامعه تاکید کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸- ۱۵ : ۳۵
اصغر باقرزاده، دبیر کمیته‌ی علمی جشنواره‌ی قصه‌گویی:
پژوهش در جشنواره، بعد از اختتامیه هم ادامه دارد
اصغر باقرزاده، دبیر کمیته‌ی علمی نوزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی است که به تازگی به جمع کانونی‌ها پیوسته؛ او طی گفت‌وگویی ضمن تشریح اولین تجربه‌اش در این رویداد، از وظایف و برنامه‌های بخش علمی جشنواره می‌گوید.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷- ۲۰ : ۴۴
مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون:
در جشنواره‌ی قصه‌گویی رویکرد ترویجی را دنبال می‌کنیم
صدیقه حسن‌زاده، مدیرکل مرکز آفرینش‌های فرهنگی و مسول کمیته‌ی دبیرخانه‌ی نوزدهمین جشنواره‌ی قصه‌گویی، در گفت‌وگویی با نشریه‌ی روزانه‌ی جشنواره، ضمن تشریح شرایط برگزاری این رویداد، به بیان ویژگی‌ها، تفاوت‌ها و مسیر پیش‌روی آن پرداخته است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳- ۱۴ : ۵۰
غلامرضا رمضانی
سینما را یک تفریح سالم بدانید
هروقت نام غلامرضا رمضانی می‌آید چیزی که جلوی چشم‌مان نقش می‌بندد سینمای کودک است.
۱۳۹۵/۸/۱۱- ۱۱ : ۳۵

اگر آقا طالبی دوباره فیلم کودک بسازد!
اکران خصوصی فیلم «پایان رویاها» ساخته‌ی محمدعلی طالبی. این شرح ماجراست اما نه برای همه. گفتم: خودتان چند فیلم دیده‌اید از او؟ اصلاً می‌دانستید کیست؟ سر تکان دادند که نه... از صبح خداخدا کرده بودم خجالتی نباشند، هول نشوند، بلد باشند خوب جواب بدهند. رفتم نشستم روبرویشان و نمی‌دانستند این لبخند پهن برای چیست. توضیح دادنی هم نبود.
۱۳۹۵/۷/۲۸- ۱۴ : ۳۸
مصطفی میرفندرسکی:
کانون در شناسایی و تولید اسباب‌بازی بومی سرمایه‌گذاری کند
مصطفی میرفندرسکی، متولد 1334 است و در دانشگاه تهران طراحی صنعتی خوانده و در دوره‌های مختلف، در پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی حضور داشته است. او عضو هیات مدیره‌ی انجمن اساتید طراحی صنعتی است، و در این گفت‌وگو، از اهمیت توجه به کسب‌وکارهای کوچک خانگی می‌‌گوید و معتقد است در شرایط کنونی اقتصادی کشور بهترین راه حمایت از این بنگاه‌های اقتصادی است.
۱۳۹۵/۷/۳- ۱۵ : ۱۴
محمدعلی طالبی؛
پایان رویاها، آغازی دوباره برای سینمای کودک
محمدعلی طالبی، یک کانونی قدیمی است که فعالیت هنری‌اش را در کتاب‌خانه‌های کانون تهران آغاز کرد، و دو دهه بعد، به عنوان یکی از برترین فیلم‌سازان حوزه‌ی کودک و نوجوان کشور و جهان مطرح شد. در کارنامه‌ی هنری‌اش ساخت آثاری مانند چکمه، تیک‌تاک، کیسه‌ی برنج، شهر موش‌ها 1 و سریال تلویزیونی گل پامچال را ثبت کرده است.